آزادراه تهران – شمال

5 بهمن 1399
۰ دیدگاه

قبل از اینکه در مورد آزادراه تهران-شمال صحبت کنیم اول قرار هست در مورد خود آزادراه که اصلا آزادراه چی هست بزرگراه چی هست و تفاوتشون حرف بزنیم.

آزادراه یا اتوبان جاده ای با پهنای زیاد و دارای لاین رفت و برگشت جداگانه است و تعداد ورودی و خروجی های آن محدود است معمولا خارج شهرها و حدفاصل بین شهرها احداث می شود. آزادراه ها دارای دور برگردان و تقاطع های غیر هم سطح هستند به طوری که دور زدن و تغییر جهت دادن ماشین ها، حرکت آزادانه باقی ماشین ها را مختل نکند. حداقل سرعت در آزادراه ها ۷۰ کیلومتر و حداکثر سرعت برای خودروهای سواری ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت و برای مینی بوس، اتوبوس، تریلر، کامیون و کامیونت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت است و کامیون ها اجازه حرکت در لاین سرعت را ندارند. آزادراه ها خطوط عابر پیاده ندارند ورود عابرین پیاده به آزادراه ها ممنوع است.

در ورودی ها و خروجی های آزادراه ها باجه های عوارضی وجود دارد که مقدار عوارض با توجه به طول آزادراه ها ممکن است متفاوت باشد. عوارض آزادراه ها را می توان هم به صورت نقدی و کارت و هم به صورت الکترونیک پرداخت کرد. برای پرداخت نقدی، به باجه های موجود باید پرداخت کنید که مجهز به کارت خوان هم هستند و برای پرداخت غیر نقدی و به صورت آنلاین می توانید از سایت های aaniro.com  و nspay.ir عوارض را پرداخت کنید.

بزرگراه ها نیز جاده هایی پهن هستند با این تفاوت که در برخی نقاط دارای دور برگردان و تقاطع همسطح هستند داخل شهرها احداث می شوند دارای میدان، خطوط عابر پیاده و چراغ راهنمایی هستند. بزرگراه ها به منظور کاهش ترافیک درون شهری ساخته شده است.

آزادراه تهران شمال 
مطالعات طرح اولیه این آزاد راه از سال ۱۳۵۳ شروع شده است. این آزادراه به منظور متصل کردن مرکز ( تهران ) به شمال ( چالوس و نوشهر ) کشور در دست احداث می باشد. با احداث این آزادراه و بهره برداری کامل از این آزادراه ۶۵ کیلومتر از طول مسیر کاسته میشود و زمان حدودی از ۴ ساعت به ۱.۵ ساعت کاهش می یابد. باعث کاهش مصرف سوخت و آلاینده ها و به طبع باعث کاهش آلودگی هوا می شود. طول آزادراه ۱۲۱ کیلومتر است از ۱۸۰ تونل  عبور خواهیم کرد مجموعا طول تقریبی تونل ها  ۱۰۰ کیلومتر است بلندترین تونلها تونل های تالون و البرز است و از ۹۹ پل مجموعا به طول تقریبی ۱۳ کلیومتر عبور میکنیم. در کل ۶۵ کیلومتر کاهش طول مسیر نسبت به جاده قدیم تهران به چالوس خواهیم داشت.

آزادراه تهران شمال دارای ۴ منطقه است. توضیح هر یک از مناطق به شرح ذیل است:
منطقه اول از تقاطع بزرگراه آزادگان و شهید همت شروع میشود از مناطق کن، سولقان، امام زاده عقیل ، تونل تالون و دره لانیز عبور می کند و به سه راهی شهرستانک می رسد .
با بهره برداری این قطعه از آزاد راه بجای اینکه مسیر از کرج بگذرد مستقیما از تهران شروع می شود و مسیر حدود ۶۰ کیلومتر کاهش می یابد.

طول مسیر منطقه یک ۳۲ کیلومتر است و در طی این مسیر آزادراه شما از ۳۹ تونل و ۲۵ پل عبور خواهید کرد که تقریبا ۴۵ درصد از مسیر را تشکیل می دهد چیزی حدود ۱۵ کیلومتر می شود.

منطقه دوم از تونل های البرز می گذریم که طول حدودی هر یک از تونل های البرز ۶۴۰۰ متر است. طول مسیر منطقه دوم ۲۲ کیلومتر می باشد. با عبور از این فاز آزادراه حدودا ۵ کیلومتر از مسیر کاسته می شود. شما در طی این مسیر از ۵۷ تونل و ۲۸ پل عبور خواهید کرد.

منطقه سوم، طول مسیر منطقه سوم ۴۷ کیلومتر است و با عبور از این قطعه از آزادراه تهران شمال، شما از ۹۲ تونل و ۳۸ پل عبور خواهید کرد.

منطقه چهارم هم دارای طول ۲۰ کیلومتری است و از ۴ تونل عبور میکنید.

بزرگ ترین تونل های این آزاد راه تونل های تالون و تونل های البرز هستند که به ترتیب داری طول ۴۹۰۰ و ۶۴۰۰ متری هستند

تونل های تالون دو تونل رفت و برگشت جدا به طول ۴۹۰۰ متر هستند و بین این تونل ها یک تونل اکتشافی نیز احداث شده است که در مواقع اضطراری و حوادث ناگهانی بشود از آن استفاده کرد.

تونل های البرز نیز دو تونل رفت و برگشت جداگانه به طول ۶۴۰۰ متر هستند و بین این دو تونل نیز یک تونل اکتشافی احدث شده است که در مواقع اضطراری و به هنگام حوادث ناگهانی میتوان از آن استفاده کرد. تونل البرز از دره سرهنگ شروع و در پل زنگوله خارج می شود.

برای اطلاعات بیشتر در این حوزه میتوانید به سایت خود آزادراه تهران شمال مراجعه کنید:   https://www.tsfc.ir

 

ارسال دیدگاه