جواهرده

6 آبان 1399
۰ دیدگاه

جواهرده یکی از روستاهای معروف استان مازندران و از روستاهای توابع شهرستان رامسر است. جواهرده یک روستای ییلاقی است و در ارتفاعات رامسر واقع شده است بنابراین همانطور که برای شما قابل حدس است این روستای زیبا دارای آب و هوای بسیار خنک در فصل تابستان است بنابراین یکی از مناطقی است که هر ساله در فصل تابستان گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. درختان میوه متفاوتی در این منطقه می رویند؛ کنوس، انواع مختلف سیب از جمله سیب سبز، سیب سبز ترش، سیب تو سرخ و مابقی درختان؛ به، انار و علی الخصوص فندق از محصولات اصلی این روستا هستند. در فصل بهار گیاهان دارویی متنوعی از جمله بابونه در مراتع اش رویش می کنند و بومی ها و غیر بومی ها برای چیدن گیاهان دارویی به جواهرده می کشاند. علاوه بر بابونه گیاهان دارویی دیگر نظیر گل گاو زبان، گل ختمی، گل بنفشه، گل همیشه بهار، پرسیاوشان، گلپر، ترخون، ریحان، گیاه بومادران، گیاه کاسنی، گل گندم، سروف، ریواس، ریحان کوهی و پونه نیز در مراتع این منطقه می توان یافت کرد. برای شما مقاله ای در خصوص خواص گیاهان دارویی تهیه کرده ایم شما میتوانید مقاله مربوط به گیاهان دارویی را از اینجا بخوانید. به علت هوای سرد این منطقه، به صورت تقریبی از خرداد تا ماه اول مهر یعنی فقط چهارماه در سال جواهرده قابل سکونت و مناسب گردشگری است.  بومیان برای سکونت در این چهار ماه به جواهرده برمیگردند و مابقی سال به پایین منطقه برمیگردند و فقط چند نگهبان در جواهرده می مانند تا مراقب خانه ها باشند و همچنین اگر مسافری آمد و با مشکلی مواجه شدند به آن ها کمک کنند هر چند بخاطر زمستان های بسیار سرد و یخبندانی جواهرده، مسافران نمی توانند خود را به جواهرده برسانند و در مسیر می مانند. زمستان فصل مناسبی برای سفر به جواهرده نیست اگر میخواهید جواهر ده را در برف ببینید بهتر است اوایل یا اواسط پاییز به آنجا سفر کنید. برف از اواخر ماه آبان شروع می شود بنابراین اگر در فصول سرد قصد مسافرت به جواهرده را دارید زنجیر چرخ را فراموش نکنید.

جاهای دیدنی جواهرده

جواهرده دارای روستاهای زیادی است که هر کدام جاذبه طبیعی خودشان را دارند. جواهرده چشمه های طبیعی بسیاری دارد از جمله آن میتوان به چشمه آب علی، چشمه سلیمان، چشمه کوه کنین و چشمه برشی اشاره کرد و همینطور آبشارهای فصلی و دائمی زیادی در جواهرده وجود دارد که آبشار صفارود یکی از آبشارهای در طول مسیر می باشد که بسیار مورد توجه گردشگران است این آبشار در ۱۵ کیلومتری جواهرده واقع شده و برای رفاه حال گردشگران دکه ها و آلاچیق هایی در کنار آن برپا شده است هم برای استراحت و وقت گذرانی و هم برای خرید خوراکی و سوغات. علاوه بر چشمه ها و آبشارها و طبیعت این منطقه، سد جواهرده نیز یکی دیگر از جاذبه های دیدنی جواهرده است علاوه بر این دریاچه قو را داریم که دریاچه ای مصنوعی و بسیار زیباست. آلاچیق هایی در اطراف آن برای استراحت ساخته شده است و دارای قایق های پدالی برای وقت گذرانی در دریاچه است.

صنایع دستی، محصولات و اقامت جواهرده 

از صنایع دستی جواهرده میتوان به شال بافی، لباس بافی، عروسک بافی و حصیر بافی اشاره کردو در جواهرده نانوایی وجود نداردولی میتوانید خانم ها و خانه هایی را ببینید که نان محلی پخت می کنند و نان مورد نیاز خود را از آنجاها تهیه نمایید. خیلی از افراد ساکن این منطقه اتاق هایی را به گردشگران اجاره می دهند. علاوه بر این جواهرده دارای هتل ها و اقامتگاه هایی هم هست، اگر بخواهید شب را در جواهرده بمانید مشکل پیدا کردن مکان مناسب برای خواب نخواهید داشت. همچنین برای تهیه خوراکی و غذا هم رستوران ها و دکه های خوراکی زیادی در طول مسیر و همچنین در خود جواهرده وجود دارد و همینطور سوپرمارکت ها علاوه موارد سوپری محصولات لبنی تازه نیز دارند که می توانید آن ها را امتحان کنید. در جواهرده مغازه فروش سوغات نیز وحود دارد که برای گردشگران بسیار جذاب است. در فصول میوه، میوه های مخصوص این منطقه که در اوایل این مقاله ذکر شده را می توان به وفور در مغازه ها و یا در بساط دست فروش های محلی دید و تهیه کرد و طبق روال شمال ترشیجات نیز در منطقه به وفور پیدا می شود و می تواند به عنوان سوغات تهیه شود.

عکاس:

A_B_Fard

abbas.fakhary.nk

 

 

ارسال دیدگاه