اظهارنامه

15 آبان 1399
۰ دیدگاه

🔶 اظهار نامه
اظهارنامه ورقه ای است که توسط ان خواهان قبل از اقامه دعوی به طور رسمی حق خود را از طرف مقابل مطالبه می کند .
گاهی اوقات ارسال اظهارنامه یک تکلیف قانونی است مثل ارسال اظهار نامه به افرادی که محلی را در اختیار گرفته اند و از استرداد ان خودداری می کنند ، افرادی مانند سرایدار یا نگهبان .
اظهارنامه را میتوان از واحد فروش تمبر و اوراق فضایی مستقر در دادگستری ها تهیه کرد .
برای ارسال اظهار نامه باید سه نسخه به شکل واحد تنظیم نمود .
🔸 در نوشتن متن اظهار نامه باید دقت زیادی کرد و حتی الامکان از مشورت وکلای دادگستری استفاده کرد ، زیرا ممکن است بی توجهی به مطالب درج شده عواقب قانونی داشته باشد .
🔸اظهارنامه در مسائل یا دعاوی حقوقی وسیله ایست برای بیان اظهارات خود به طرف مقابل. چون اظهارنامه از طریق دایره ابلاغ واحدهای قضایی(دفاتر دادگاه ها یا اداره ثبت اسناد و املاک) به مخاطب ابلاغ می‌شود بنابراین امکان طرح دعوی بر اساس آن وجود دارد. مثلاً اگر کسی خواهان حق خود باشد (قبل از طرح دعوی)، می‌تواند اجرا یا استیفای حق خود را به‌وسیله اظهارنامه از طرف مقابل بخواهد و در صورت عدم انجام آن اقدام به طرح دعوی کند. نکته قابل اهمیت در اظهار نامه نبودن محدودیت در زمان تقدیم آن است به عبارت دیگر هر زمان که خواهان اراده کند می‌تواند اظهار نامه را بفرستد. عموماً از اظهار نامه قبل از طرح دعوای اصلی استفاده می‌شود. دادگاه صالح برای ارسال اظهارنامه، دادگاه محل اقامت خواهان است بر عکس دادخواست.

ارسال دیدگاه